Dachy zielone ekstensywne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Mowa tutaj oczywiście o zielonych dachach, w których to roślinność jest samowystarczalna. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że rośliny same się rozwijają i nie wymagają zewnętrznej pielęgnacji.
Cechy dachów zielonych ekstensywnych
Grubość dachów zielonych ekstensywnych waha się zazwyczaj od 4 do 15 cm. Jeżeli chodzi o wagę, to mieście się ona w przedziale od 30 do 220 kg/m2. Przy lekkich dachach (ok. 30 kg/m2) można skorzystać jedynie z rozchodników. Przy ciężkich dachach (ok. 220 kg/m2) można z kolei skorzystać z dobrodziejstwa rozchodników, ziół, traw i popularnych roślin żywicielskich. Dachy zielone ekstensywne cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród osób prywatnych, ale również wśród klientów biznesowych.
Zalety dachów ekstensywnych
Dach zielony ekstensywny jest lekki, tani i bardzo łatwy w wykonaniu. Identycznie wygląda sytuacja również z utrzymaniem ich w czystości. Ekstensywne dachy zielone najczęściej wykonuje się na ocieplonych dachach, po których bardzo rzadko się chodzi. Dzięki nowoczesnym dachom ekstensywnym można przy niskich nakładach znacząco poprawić jakość termiczną, czy też odporność ogniową budynku. Dachy tego typu cenione są także za rewelacyjne walory estetyczne.
Na jakie rośliny postawić?
Na dachach zielonych ekstensywnych najczęściej sadzi się rośliny sucholubne. Mowa tutaj przede wszystkim o rozchodnikach, ziołach, mchach i różnorodnych gatunkach traw. Dużym atutem wymienionych roślin jest to, że nie wymagają one systematycznej pielęgnacji. Raz do roku wystarczy przeprowadzić nawożenie i usunąć niepożądane chwasty. Dachy zielone ekstensywne są doskonałym wyborem dla tych osób, które nie mogą obciążyć konstrukcji dachowej. Jest to także idealny wybór dla osób, które nie mają dużo wolnego czasu, ani chęci na systematyczną pielęgnację. W dużej mierze to właśnie dzięki eksploatacji można zapomnieć o częstym koszeniu i podlewaniu.