Zastosowanie dachów płaskich w budownictwie ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Konstrukcje o niewielkim nachyleniu polecane są przede wszystkim tam, gdzie chce się uzyskać dobrą warstwę termoizolacyjną. Mniejsza powierzchnia dachu to niższy współczynnik utraty ciepła. Jakie są inne zalety stosowania dachów płaskich w domach jednorodzinnych? Przedstawiamy funkcje i układy dachów płaskich do zastosowania w praktyce.

Układy dachów płaskich. Z jakimi konstrukcjami możemy się skonfrontować?

Pierwsza propozycja to dach odwrócony. Jest to konstrukcja, w której zastosowano inną kolejność układania poszczególnych warstw. Tego typu rozwiązanie jest przydatne w kontekście zaaranżowania zieleni na powierzchni dachowej.

Z kolei stropodach z wentylacją to najbardziej praktyczna i wysoce wydajna konstrukcja dachowa, dzięki której otrzymamy optymalne warunki termoizolacyjne. Wymaga ona jednak szczegółowego przygotowania i zabezpieczenia. Jest szczególnie narażona na rozwój pleśni i grzybów, dlatego wilgoć musi być w sposób skuteczny odprowadzana z jej powierzchni. Wymaga także montażu dodatkowych kratek zabezpieczających, co uniemożliwi ptakom zagnieżdżanie się w wąskich przestrzeniach dachu.

Alternatywą dla dachów wentylowanych są te pozbawione pustych przestrzeni na powietrze. Jest to element stały, posiadający litą strukturę, którą można formować dodatkowymi warstwami betonu.

Jakie funkcje spełnia nowoczesny dach płaski?

Ten rodzaj górnej konstrukcji domu ma swoistą specyfikę odnoszącą się do dużej funkcjonalności użytkowej. Przede wszystkim dach płaski spełnia wysokie wymogi termoizolacyjne i odprowadzające wilgoć.

Dach będzie spełniał także funkcję:

  • izolującą dźwięki dochodzące z zewnątrz;
  • rekreacyjną, gdyż w niektórych przypadkach powierzchnię można zaaranżować jako taras;
  • wizualną, gdy dach pokryty jest zielenią;
  • ochronną, odprowadzającą wodę z opadów deszczu i śniegu;
  • praktyczną, mniejsza powierzchnia dachu to lepsze warunki izolacyjne, a także niższe koszty utrzymania.