Tarasy w domach jednorodzinnych są synonimem wygody. Kto nie chciałby spędzić słonecznego poranka z filiżanką herbaty, zasiadając na fotelu ustawionym na otwartym powietrzu? Takie rozwiązanie jest jednak nie tylko kosztowne, ale i problematyczne w zastosowaniu. Jednym ze sposobów uzyskania przestronnego tarasu jest wykorzystanie pustej przestrzeni dachowej, o ile oczywiście posiadamy dach płaski o wytrzymałych parametrach konstrukcyjnych.

Taras dachowy przystosowany do zmiennych warunków pogodowych

Pogody umiarkowanej strefy klimatycznej mają to do siebie, iż miewają epizody gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Obfite opady deszczu, zamiecie śnieżne i burze z gradem mogą być prawdziwym testem dla wielu konstrukcji, stawianych także w Polsce. Powyższe uwarunkowania i ryzyka znalazły swoje umiejscowienie prawne. Aby mógł wykonać i eksploatować taras, musi on być wykonany zgodnie z normą PN. Taras powinien posiadać dwa wyloty, w tym jeden awaryjny. Powyższe zasady dotyczą tarasów umiejscowionych na dachach płaskich. Oznacza to, że każdy wykonawca musi dostosować swoje działanie do restrykcyjnych norm prawnych. Często stanowi to dużą przeszkodę w aranżowaniu przestrzeni dachowej – wszystko to jednak ze względów bezpieczeństwa.

Jakie cechy powinny posiadać wytrzymałe tarasy na dachu?

Przyjmijmy, że inwestycja się powiodła: wykonawca zdecydował się na wykonanie projektu tarasu, bądź konstruujemy nowy dom z uwzględnieniem tarasu na dachu płaskim. Jakie oczekiwania powinniśmy przyjąć, jeśli chcemy uzyskać taras o najwyższych możliwych parametrach użytkowych?

Przede wszystkim warto stawiać na:

  • technologię zapewnienia szczelności i hydroizolacji;
  • skuteczne działanie termoizolacyjne;
  • kompleksowy system odprowadzania wody z tarasu;
  • konstrukcję posiadającą solidne izolacje ochronne, zapewniające bezpieczeństwo użytkowania (odporność przed uderzeniami mechanicznymi);
  • pożądane aspekty wizualne.

Choć nie warto stawiać estetyki nad bezpieczeństwem, to ładny, trwale wykonany taras będzie nie tylko cieszył oko, ale zapewniał nam maksimum wygody podczas eksploatacji.

Tarasy na dachu – o czym warto pamiętać?

Konstrukcja pochyła, o kilkuprocentowym spadku, zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wody. Jest to szczególnie ważne w kontekście pory zimowej, kiedy to na powierzchni dachowej zbiera się śnieg. Z tego też powodu wymagane jest zainstalowanie wpustów dachowych, które zapobiegną negatywnym oddziaływaniom wody na poszczególne warstwy konstrukcji dachowej. Wzmożoną uwagę powinniśmy także utrzymać w przypadku projektowania wejść na taras – w wielu przypadkach warstwa izolacyjna będzie wystawać nieco wyżej, dlatego w pomieszczeniu przylegającym do tarasu musimy zadbać o podwyższenie podłogi.

Bez wątpienia taras będzie nie tylko spełnieniem marzeń, ale także sposobem na błogi relaks na zewnętrznym skrawku domu. Tarasy na dachu płaskim są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, o którym warto pomyśleć jeszcze w trakcie procesu wybierania rodzaju dachu do naszego domu.