array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X

Jeszcze do niedawna tzw. dach zielony balastowy był czymś nowym w polskiej sztuce budowlanej. Dziś – na szczęście – dużo się w tej materii zmienia. Zwłaszcza, że dzięki tzw. „zielonym dachom” możliwe jest odzyskanie chociaż części powierzchni mieszkalnej pod zielone tereny przyjazne naturze.

Czym jest balast, czyli płaski dach zielony w praktyce

Dach zielony balastowy charakteryzuje się dość specyficzną strukturą, która wyróżnia się brakiem jakichkolwiek mocowań. Ich zastosowanie jest konieczne w przypadku standardowych zadaszeń, w których mocowania te stabilizują strukturę konstrukcji dachowej. W technologii balastowej „spoiwem” dachu jest ciężar poszczególnych jego warstw, a konkretnie żwiru, ziemi lub torfu. Ich duży ciężar sprawia, że poszczególne warstwy strukturalne doskonale przylegają do siebie.

Zalety dachu zielonego

Oto korzyści wynikające z zastosowania zielonych dachów balastowych:

  • Wyższy poziom bezpieczeństwa dzięki skądinąd ciężkiej i wytrzymałej warstwie balastowej, a także ograniczenie roli mostków termicznych.
  • Brak dodatkowych połączeń, a co za tym idzie – brak otworów, poprzez które mogłaby wnikać wilgoć lub uciekać ciepło.
  • Doskonała ochrona przed promieniowaniem UV, które w standardowych typach dachów skutecznie osłabia warstwę hydroizolacyjną.

Dachy zielone balastowe w roli głównej

Dachy zielone balastowe nieprzypadkowo nazywa się „zielonymi”. Nazewnictwo to wynika głównie stąd, że można je wykorzystać jako powierzchnię nośną dla tarasów, w tym drzew, krzewów, kwiatów i wielu innych roślin. Poza tym nie ulega wątpliwości, że instalacja dachu zielonego niesie ze sobą spore korzyści finansowe, a zwłaszcza inwestycyjne. Jest to też swoisty „ukłon” w stronę naturalnego środowiska, które – zwłaszcza w wielkich miastach – zostało całkowicie wyeliminowane z codziennego życia. Nawiasem mówiąc, tzw. zielony dach to też olbrzymi potencjał rekreacyjny.

Podsumowując, dachy zielone balastowe mają wiele zalet, a najważniejszą z nich jest duża odporność na czynniki zewnętrzne, w tym pogodowe. Z punktu widzenia inwestora istotne jest również i to, że można je wykorzystać jako tereny inwestycyjne i rekreacyjne.

Membrany dachowe w magazynie

Na stanie magazynowym posiadamy w stałej sprzedaży wszystkie niezbędne elementy systemów EPDM i TPO Firestone Building Products.