Dachy płaskie

EPDM a tradycyjne pokrycia dachowe

EPDM a tradycyjne pokrycia dachowe

W przypadku wykończenia dachu, ułożenia odpowiedniego pokrycia na nim, niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej technologii. Często decydujemy się na tradycyjne rozwiązania, do których zachęca nas niższa cena za metr kwadratowy. Warto jednak przemyśleć wybór epdm, które staje się coraz bardziej popularne. Metr kwadratowy takiego pokrycia jest nieco droższy niż tradycyjnego, ale jego długa żywotność i brak konieczności przeprowadzania prac konserwacyjnych, sprawiają, że inwestycja szybko się zwróci. Jaka wypada epdm a tradycyjne pokrycia dachowe?

Żywotność – największa różnica

Najbardziej istotna różnica w przypadku EPDM i tradycyjnego pokrycia wynika z możliwości długości użytkowania. EPDM to materiał, który obliczony jest na mniej więcej pięćdziesiąt lat pracy bez utraty swoich właściwości i przeprowadzania skomplikowanych prac konserwacyjnych.

Tradycyjne zadaszenie to żywotność ok. dwudziestu pięciu lat, która wymaga przeprowadzanie mniejszych lub większych prac naprawczych.

Konstrukcja EPDM a zadaszenia bitum

EPDM to materiał bezszwowy, co znacznie zwiększa jego szczelność. Bardzo często, dach można wyłożyć jednym płatem folii, podczas gdy zadaszenia bitumiczne składają się z wielu płatów o szerokości maksymalnie metra, co powoduje występowanie wielu złączeń, które mogą stawać się przyczyną przeciekania.

Konstrukcja bezszwowa wygrywa również pod kątem wizualnym.

Szybki montaż EPDM a męczące układanie bitum

Epdm cechuje się bardzo szybkim i łatwym montażem. Nie trzeba przeprowadzać żadnych prac z udziałem ognia, a ilość złączeń jest minimalna, a często nawet nie ma żadnego. Przekłada się to nie tylko na oszczędności czasowe, ale również finansowe.

Łatwy montaż EPDM jest o wiele tańszy niż pracochłonne i męczące układanie bitum.

Użytkowanie EPDM

Również pod kątem użytkowania, EPDM wyprzedza konkurencję. Płaska powierzchnia umożliwia swobodne chodzenie po niej, bez ryzyka uszkodzenia. EPDM nadaje się także idealnie do odzyskiwania wody deszczowej i jej wykorzystania np. ogrodzie.

Tradycyjne zadaszenia mają charakter separujący, co oznacza, że bez montażu specjalnych filtrów, nie odzyskamy wody deszczowej.