array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X

Błędy w projektowaniu i wykonawstwie dachów płaskich mogą mieć opłakane skutki dla przyszłego użytkownika. Najczęstszymi problemami, związanymi z późniejszym wykorzystaniem płaskich konstrukcji dachowych, są zbyt duże utraty ciepła oraz ryzyko rozwoju drobnoustrojów pomiędzy warstwami dachowymi. Są to błędy, których można uniknąć jeszcze w fazie wykonywania projektu. W wielu przypadkach nie stoimy jednak na straconej pozycji. Termoizolacje dachów płaskich można wykonywać już post factum, czyli w trakcie mieszkania w domu jednorodzinnym. Przedstawiamy pomysły na to, jak zwiększyć możliwości izolacji termicznej w kontekście zabezpieczania konstrukcji dachowych.

Ocieplenie dachu domu jednorodzinnego – warianty i rozwiązania

Izolacja domu jest bardzo ważna – uzyskamy tym samym nie tylko odpowiednią wartość temperatury wewnątrz, ale także zaoszczędzimy całkiem sporo funduszy, które zostałyby spożytkowane na rachunki. W perspektywie kilkunastu miesięcy kwota, jaką spożytkowalibyśmy na energię ogrzewającą dom, może naprawdę zaskakiwać. Dlaczego mielibyśmy wydawać pieniądze nie tyle „w błoto”, co „w powietrze”?

W dobie bycia „eko” jest to podwójnie ważne. Pożytkujemy tym samym mniej energii, jesteśmy bardziej przyjaźni dla natury, chronimy środowisko naturalne. Ocieplanie izolacyjne domu zależy od bardzo wielu czynników, dlatego w niniejszym artykule skupimy się przede wszystkim na omówieniu rozwiązań, takich jak termoizolacje dachów płaskich. Są to połacie, które charakteryzują się pochyleniem mniejszym niż dziesięć procent. W takim przypadku rozróżniamy jeszcze dwa warianty układu warstw konstrukcyjnych wchodzące w skład tych dachów: standardowe oraz niestandardowe (odwrócone).

  • W przypadku standardowego układu warstw dodatkowa izolacja termiczna będzie polegać na zamienieniu wierzchniej warstwy przeciwwodnej i nałożeniu na pozostałej warstwie dodatkowego materiału izolującego;
  • Jeśli zaś dysponujemy dachem o konstrukcji odwróconej, na zastanych warstwach układa się kolejną warstwę izolującą. Kolejny krok to nałożenie kolejnych powłok zewnętrznych, które będą działały dociążająco.
  • Szczególną ostrożność należy zachować w kontekście stosowania dodatkowych warstw zapobiegających przedostawaniu się pary wodnej. Zamiast oddzielnych warstw paroizolacyjnych, należy zastosować standardową hydroizolację.

Płaskie dachy z pustką powietrzną wewnątrz

Mnogość rozwiązań i technik, związanych z wykonywaniem dachów płaskich wentylowanych, uniemożliwia przekazanie wyszczególnionych wskazówek mających uniwersalny charakter. Uściślając, każdy dach wykonany w ten sposób nieznacznie się od siebie różni, przez co nie da się opracować jednego wzorca wykonywania ociepleń. Warto zajrzeć do specyfikacji technicznej dachu, bądź poradzić się osoby, która rzeczywiście zna się na tym temacie.

W niektórych przypadkach warstwę izolacji możemy wtłoczyć w pustą przestrzeń pomiędzy warstwami, w innych przypadkach będzie to mocno utrudnione. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią pracy (np. dach dwudzielny), pożądane jest stosowanie dużych mat, czy wełn izolacyjnych. W przypadku niewielkich przestrzeni, jedyną alternatywą pozostaje wtłoczenie piany lub granulatu wypełniającego ciasne zakamarki dachowej pustki. Pozwala to ograniczyć także nieprzyjemny poziom hałasu akustycznego.

Sposoby termicznego izolowania dachu płaskiego

W praktyce stosuje się dwie możliwości: albo wykorzystuje się obiekty stałe, takie jak płyty, maty, lub wełny, albo wtłacza się piankę lub granulat do przestrzeni pomiędzy konstrukcjami. Płyty poliuretanowe mogą być łączone na wpusty lub pióro.

Jest to rozwiązanie chętnie stosowane ze względu na parametry techniczne materiału syntetycznego – poliuretan jest lekki i wytrzymały, nie obciąża stropu i świetnie izoluje. Drugi sposób to izolacja natryskowa, czyli wtłaczanie pianki za pomocą profesjonalnej wtryskarki. Uzyskujemy tym samym nie tylko dobrą izolację termiczną, ale także zabezpieczamy dom przed nadmiernym hałasem, czy rozwojem pleśni w trudnodostępnych zakamarkach.

Membrany dachowe w magazynie

Na stanie magazynowym posiadamy w stałej sprzedaży wszystkie niezbędne elementy systemów EPDM i TPO Firestone Building Products.