array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X

Styropian to idealne tworzywo do ocieplania dachu. Jest on lekki, łatwy w montażu, a także uniwersalny, gdyż można nim ocieplać zarówno dachy płaskie jak i ukośne. Co jeszcze warto wiedzieć o tym niezwykłym tworzywie, które jest jednym z najpopularniejszych, dachowych systemów ociepleń?

Właściwości styropianu

Nie wszyscy wiedzą, że współczynnik przewodzenia ciepła dla styropianu to zaledwie 0,044–0,031 W/[mK]. Nie każdy też wie, że kostka wykonana z tego tworzywa zawiera w sobie aż… 98 procent powietrza. To właśnie dlatego jest ono tak lekkie, ale też zapewnia wręcz idealne właściwości termoizolacyjne. W praktyce do zabezpieczenia dachu wystarczy zaledwie kilkucentymetrowa powłoka styropianowa. Zaletą styropianu jest też możliwość jego przycinania, a co za tym idzie – dopasowania poszczególnych elementów do ukształtowania ocieplanej powierzchni.

Niestety – styropian nie jest materiałem idealnym. Jego największą wadą jest brak możliwości przepuszczania pary wodnej, co w konsekwencji przedkłada się na konieczność zastosowania szczelin wentylacyjnych. Pewną wadą tworzywa jest też jego wrażliwość na niektóre substancje chemiczne, w tym rozpuszczalniki, benzynę i ropę naftową. Z punktu widzenia inwestora problemem może być też wrażliwość na wysokie temperatury, gdyż styropian wytrzymuje maksymalnie 80 stopni Celsjusza, aczkolwiek – co trzeba przyznać – jest to materiał samogasnący.

Układanie styropianu od A do Z

1. Montaż izolacji na dachu ukośnym

Styropian na dachu skośnym montuje się bezpośrednio na krokwiach, przy czym najpopularniejszą jego odmianą są płyty EPS 100 i 200 o wymiarach 1000 x 500 mm i grubości oscylującej pomiędzy 10 a 250 mm. Płyty te montuje się od dołu ku górze pamiętając, by montaż pierwszego rzędu płyt rozpocząć od oparcia ich na desce okapowej. Połączenie krokwi z płytami winno być wykonane za pomocą dedykowanych łączników, dzięki którym ryzyko powstania mostków termicznych jest znacznie ograniczone. Po zamontowaniu płyt całą strukturę warto wzmocnić za pomocą pianki PUR i zabudować za pomocą łat i kontrłat.

2. Montaż izolacji na dachu płaskim

Montaż płyt styropianowych na dachu płaskim jest nieco łatwiejszy, aczkolwiek warto tu skorzystać z rozwiązań stosowanych do profilowania spadków. Ich uwzględnienie sprawi, że woda będzie efektywniej usuwana z powierzchni zadaszenia. Co ciekawe, płyty styropianowe mogą zastąpić standardową wylewkę betonową, dzięki której możliwe było wytyczenie spadku dla wody opadowej. Nic więc dziwnego, że montaż tego typu płyt pozwala na zaoszczędzenie nie tylko czasu, ale i pieniędzy.

Wskazówki dotyczące montażu

Proces montażu płyt styropianowych warto rozpocząć od płyt bazowych, które umieszczane są wzdłuż linii kalenicy. Co ważne – każda z płyt powinna być tak usytuowana, by jej dłuższy bok był ułożony wzdłuż muru nośnego. Po zamontowaniu płyt bazowych należy montować kolejne płyty, aczkolwiek warto rozpocząć od nakładania tych elementów, których grubość jest największa. Dopiero na samym końcu nakłada się płyty o najmniejszej grubości. Kolejnym krokiem będzie ułożenie płyt spadkowych, które – zgodnie z zasadami sztuki budowlanej – powinny być montowane od góry. W ten prosty sposób uzyskana płaszczyzna będzie miała idealne właściwości termoizolacyjne. Należy też pamiętać, by nakładane płyty nie zachodziły na siebie.

Na koniec warto pamiętać o odpowiednim zamocowaniu płyt styropianowych, które w ten sposób będą skutecznie chronione przed np. zassaniem wiatru. Dobrą praktyką jest korzystanie z dedykowanych łączników, których długość jest – rzecz jasna – dostosowana do grubości warstwy izolacyjnej. Opcjonalnie można też zastosować specjalny, wdmuchiwany granulat, który zapewni optymalne właściwości termoizolacyjne. Co ważne – metoda ta sprawdzi się zwłaszcza w tych pomieszczeniach, których kubatura jest relatywnie niewielka.

Podsumowanie

Styropian to jedno z najlepszych tworzyw do izolacji płaszczyzn dachowych. Jest ono trwałe, bezpieczne i posiada bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła. Niestety też – jak większość tworzyw sztucznych – jest on dość wrażliwy na działanie wysokich temperatur.

Membrany dachowe w magazynie

Na stanie magazynowym posiadamy w stałej sprzedaży wszystkie niezbędne elementy systemów EPDM i TPO Firestone Building Products.