array(0) { }
Polityka prywatności Aby korzystać z naszej strony musisz zakceptować politykę prywatności oraz RODO.
czytaj więcej
Akceptuj Rezygnuj
X

Dachy płaskie można wykorzystywać jako taras, można również posadzić na nich roślinność. Są one także łatwe w utrzymaniu i eksploatacji. W dodatku wełna mineralna na dachu płaskim pozwala kompleksowo odizolować termicznie wnętrze domu od niekorzystnych warunków panujących na zewnątrz. Jak jednak zadbać o to, aby warstwa izolacyjna była dobrze zainstalowana do konstrukcji dachowej?

Dlaczego zastosowanie warstw separacyjnych jest ważne?

Dachy płaskie cenione są za niską cenę wykonania, wysoką wytrzymałość i niepodważalne walory użytkowe. Nie może zatem dziwić, iż wśród inwestorów jest to coraz popularniejszy wybór. Są także chwalone za walory izolacyjne – o ile zastosowano na nich odpowiednie materiały. Jednym ze sposobów izolowania termicznego domu od środowiska zewnętrznego jest wełna mineralna.

Pozwala to na ograniczenie kosztów związanych z zapewnieniem odpowiednich warunków termicznych wewnątrz pomieszczeń. Separacja termiczna przyczynia się nie tylko do ograniczenia kosztów na energię elektryczną, ocieplającą dom, ale także redukuje ryzyko pojawiania się pleśni lub grzybów w lukach pomiędzy elementami konstrukcyjnymi domu. W jaki sposób zatem zamontować wełnę mineralną? Istnieją na to dwa sprawdzone sposoby.

Dlaczego wełna mineralna jest dobrym wyborem?

Wełnę mineralną cechuje łatwość instalacji. Ma ona także wysokie parametry izolacyjne, które w kontekście zabezpieczania powierzchni dachowych są wyjątkowo ważne. Wełnę można montować za pomocą płyt podkładowych oraz płyt nasadzanych na wierzch. Wymaga to układania dwuwarstwowego, co może rodzić pewne wątpliwości – płyty jednak przylegają bardzo ściśle do siebie, dlatego nie występuje ryzyko pojawienia się pleśni, czy adsorpcji wilgoci do wnętrza.

Drugi sposób to zastosowanie wełny w postaci płyt jednowarstwowych. Pozwala to na dopasowanie kształtu płyty do konkretnej przestrzeni. Uzyskujemy w ten sposób dobrą izolację termiczną, przy jednoczesnej eliminacji mostków termicznych. Dobór odpowiedniej techniki dokonuje się oceniając wcześniej konstrukcję dachu. Powinniśmy zawsze konsultować się z profesjonalnym wykonawcą, który będzie wiedzieć, który sposób instalacji będzie w konkretnym przypadku najodpowiedniejszy.

Montaż izolacji a pojawiające się przeszkody

Często zdarza się, że podczas montowania wełny mineralnej będziemy mieć do czynienia z nagromadzeniem się powietrza. Trzeba zawczasu zadbać o instalację obowiązkowego systemu odpowietrzającego. W niektórych przypadkach funkcję tą spełni sam sposób montażu – za pomocą łączeń mechanicznych. Wskazane jest również stosowanie wykończeń blacharskich, czy wentylacyjnych (w postaci kominków), o ile sytuacja tego wymaga. Wełna mineralna na dachu płaskim to nie jedyny sposób na implementację nowoczesnej izolacji domu jednorodzinnego. Istnieje wiele alternatyw, związanych m.in. z zastosowaniem pianek poliuretanowych do wypełniania ciasnych przestrzeni konstrukcyjnych. Wełna ma jednak pewną przewagę nad pozostałymi materiałami: jest twarda i odporna na działanie wysokich temperatur (cechuje ją niepalność).

Membrany dachowe w magazynie

Na stanie magazynowym posiadamy w stałej sprzedaży wszystkie niezbędne elementy systemów EPDM i TPO Firestone Building Products.